Валути & јазици

Cash Reader препознава 91 валути и достапен е на 34 јазици. Пронајдете ја вашата валута или погледнете повеќе на оваа страница.

Достапни валути за препознавање со оваа апликација

Сите банкноти коишто се поддржани од Cash Reader се подредени подолу според географски регион.

Map with all the 90 supported currencies

Европска Унија

Flag European Union

евро

Австрија, Белгија, Ватикан, Германија, Грција, Естонија, Исланд, Италија, Кипар, Косово, Латвија, Литванија, Луксенбург, Малта, Монако, Португалија, Сан Марино, Словачка, Словенија, Финска, Франција, Холандија, Црна Гора, Шпанија

Flag Czech Republic

чешка круна

Република Чешка

Flag Denmark

данска круна

Данска

Flag Sweden

шведска круна

Шведска

Flag Hungary

унгарски форинт

Унгарија

Flag Croatia

хрватска куна

Хрватска

Flag Poland

Пполски злоти

Полска

Flag Romania

романска леа

Романија

Flag Bulgaria

бугарски лев

Бугарија

Европа

Flag Switzerland

швајцарски франк

Швајцарија

Flag Iceland

исландска круна

Исланд

Flag UK

британска фунта

Обединетото кралство на Голема Британија и Северна Ирска

Flag Norway

норвешка круна

Норвешка

Flag Ukraine

украинска грина

Украина

Flag Russia

руска рубља

Русија

Flag Turkey

турска лира

Турција

Flag Serbia

Српски динар

Србија

Flag Bosnia and Herzegovina

босанска марка

Босна и Херцегновина

шкотска фунта

Шкотска

Flag Moldova

Молдавски леи

Молдавија

Flag North Macedonia

македонски денар

Северна Македонија

Северна Америка

Flag USA

американски долар

Соединети Американски Држави

Flag Canada

канадски долари

Канада

Mexico flag

мексикански пезос

мексико

Централна Америка

Trinidad and Tobago flag

долар од Тринедат и Тобаго

Тринедат и Тобаго

Flag Honduras

хондуршки лемпир

Хондурас

Flag Guatemala

Гватемалско кветал

Гватемала

Flag Costa Rica

Костарикан колон

Костарика

Flag Dominican Republic

доминикански пезос

Доминиканска Република

Flag Nicaragua

Никарагва Кордоба

Никарагва

Јужна Америка

Flag Argentina

аргентински песо

Аргентина

Flag Bolivia

боливиски боливијано

Боливија

Brazil Flag

бразилски реал

Бразил

Colombia Flag

колумбиски песос

Колумбија

Peso uruguajane

Уругвај

Flag Peru

перуански соль

Перу

Flag Paraguay

Парагвайский гуарани

Парагвај

Flag Chile

Чилийское песо

Чиле

Flag Venezuela

Венецуела Боливар

Венецуела

Окејанија

Flag Australia

Австралиски долар

Австралија

Flag New Zealand

Новозеландски долар

Нов Зеланд

Африка

Flag Tunis

туниски динар

Тунис

Flag Kenya

Кенија шилинг

Кенија

Flag Egypt

Египетска фунта

Египет

Ghana flag

Гана Cedi

Гана

Morocco flag

марокански диркам

Мароко

South Africa flag

јужноафрикански ранд

Јужна Африка

Flag Ethiopia

Эфиопский быр

Етиопија

Nigerian Naira

Нигериска наира

Нигерија

Flag Rwanda

Руанда франк

Руанда

West African Franc CFA

Западна Африка CFA франк

Западна Африка

Flag Zambia

Замбија каваја

Замбија

Flag Tanzania

танзански шилинг

Танзанија

Flag Uganda

угандски шилинг

Уганда

Flag Comores

Комориски франк

Комори

Flag Liberia

либериски долар

Либерија

Flag Mauritius

Мауританија рупија

Маурициус

Sudan flag

суданска фунта

Судан

South Sudan flag

јужносуданска фунта

Јужен Судан

Algeria flag

Алжирски динар

Алжир

Азија

Flag Japan

Jапонски јен

Јапонија

Flag China

Кинески јуани

Кина

Flag Hong Kong

Хонг Конг долар

Хонг Конг

Flag Indonesia

Индонезиски рупија

Индонезија

Flag Pakistan

Пакистанска рупија

Пакистан

Malaysia Flag

малезиски рингит

Малезија

филипински песос

Филипини

Singapore Flag

сингапурски долар

Сингапур

India Flag

индиски рупи

Индија

Flag Thailand

тајландски бат

Тајланд

Flag Vietnam

виетнамски донг

Виетнам

Flag South Korea

Јужнокорејски вон

Јужна Кореа

Flag Sri Lanka

шрилански рупи

Шри Ланка

Flag Afghanistan

Авганистански афгани

Авганистан

Flag Nepal

Непалски рупи

Непал

Flag Taiwan

нов тајвански долар

Тајван

Flag Kazakhstan

Казахстанско тенге

Казахстан

Mongolia Flag

Монголски тогрог

Монголија

Flag Uzbekistan

Узбечки сом

Узбекистан

среден Исток

Flag Kuwait

кувајтски динар

Кувајт

Flag Saudi Arabia

Саудиски ријал

Саудиска Арабија

Flag Jordan

Јордански динар

Јордан

Flag Israel

Израелски шекел

Израел

Flag Iran

ирански риал

Иран

Flag Oman

омарски риал

Оман

Flag Qatar

катар ријал

Катар

Bahrain Flag

Бахреин динар

Бахреин

Lebanon Flag

Либанска фунта

Либан

Flag Iraq

Ирачки динар

Ирак

Flag Syria

Сириска фунта

Сирија

Flag United Arab Emirates

емиратски дирхам

Обединети Арапски Емирати

Локализирање на апликацијата за мобилен

Cash Reader е прилагоден на:

англиски

германски

француски

чешки

словачки

арабски

руски

шведски

турски

романски

полски

бугарски

босански

кинески

кинески поедноставен

еврејски

унгарски

Индонезиски

италијански

малезиски

португалски

србски

шпански

свахили

лбански

дански

украински

јапонски

македонски

виетнамски

Норвешки

хрватски

Грчки

Холандски

Помогни му на Cash Reader да ги препознава банкнотите на повеќе држави

Дали вашата валута недостига во оваа листа? Без грижи, само прашање на време е кога истата ќе биде додадена… Ако сакате да помогнете да ја зголемиме оваа заедница, тогаш ајде да работиме заедно и да додаваме нови валути, држави и јазици во нашата инклузивна апликација. Ве молиме, само испратете ни порака!

Мени